Posts tagged: Enginar

Etlİ engİnar dolmasi

Gerekli malzeme:
4 kişi için 8 kü­çük ya da dört büyük boy enginar, 200 gr. dana kıyması (kıyılmış soğan­la küçük ateşte önceden az pişirilmiş), 100 gr. sosis, maydanoz, bir büyük diş sarmısak, 2 yumurta, 40 gr. rendelen­miş kaşer peyniri, 3 çorba kaşığı ga­leta unu, bir çay fincanı et suyu, tuz,biber, bulabilirseniz rendelenmiş kü­çük hindistan cevizi, 90 gr. zeytin, za­ğı, 1/2 limon.
Hazırlanması:
Enginarların saplarını dipten kesin. Yapraklarını ayıklayın. Beyaz iç yap­raklarının uçlarını, tepeden iki parmak kadarını kesin. İçindeki tüyleri bir kü­çük tatlı kaşığı ile temizleyin. Temiz­lenmiş enginarları teker teker, önce­den hazırlanmış limonlu su içine ko­yun. Sosisleri soyarak ince ince kıyın, az pişirilmiş kıyma, rendelenmiş kaşer, rendelenmiş küçük hindistan cevizi, ince kıyılmış sarmısak ve maydanoz, tuz biber ile iyice karıştırın. Üzerlerine ayrı bir kapta iyice dövülmüş yumur­taların üçte ikisini, bir çorba kaşığı ga­leta unu ile birkaç damla limon suyu ekleyin, iyice karıştırın. Tadına bakın; gerekirse daha fazla tuz vb. ekleyin. Bu bileşimle enginarları iyice doldurun. Doldurulmuş enginarları önce dövül­müş yumurtadan geriye kalanın içine sokarak bulayın, sonra da galeta unu­na bulayın. Bir tabağa koyun. Dibi düz bir tencerenin içine zeytinyağını koyun. ‘Küçük ateşte ısıtın. Yağ ısının­ca enginarları tencerenin içine dizin, küçük ateşte önce diplerini, sonra çe­vire çevire, her taraflarını iyice sa­rartın. Enginarları dipleri üzerine otur­tun, bir çay fincanı kaynar su içinde eritilmiş et suyunu enginarların üze­rine dökün, tencerenin kapağını ka­patın ve küçük ateşte bir saat pişirin. Su eksilirse azar azar kaynar su ekle­yin. Enginarlar pişince, ısıtılmış bir çu­kur sofra tabağının içine önce sosu akıtın, sonra enginarları dizerek der­hal sofraya götürün.
Read more »

ZeytİnyaĞli engİnar dolmasi

Gerekli malzeme:
6 kişi için: 6 tane enginar, 2 kahve fincanı zeytinyağı, 1/2 tatlı kaşığı tuz, 2 çay kaşığı şeker, 2 limon suyu iki buçuk su bardağı su, 12 tane yağlı kâğıt (24 x 20 santimet­re boyunda).
Hazırlanması:
Enginarları sapsız olarak «zeytin yağlı taze enginar» yapımında anla­tıldığı şekilde temizleyin. İçlerini dol­durmak için kullanılacak pirinci de «zeytinyağlı biber dolması»nda an­latıldığı şekilde hazırlayın.
Enginarları, hazırladığınız dolma içi ile aynı ölçüde doldurun. İki ta­ne yağlı kâğıdı üstüste koyarak iç­lerini zeytinyağı ile yağlayın, sonra da dolmuş enginarların üzerine koya­rak paket yapar gibi sarın. Kâğıtların uçlarını enginarın sap bölümüne doğ­ru çevirerek kıvırın. Enginarları da doldurulmuş bölüme üste gelmek üze­re tencerenin içine oturtun. Tuzunu, şekerini, suyunu, limon ve yağını ek­leyerek orta ateşte suyunu tamamen çekinceye kadar pişirin (bir buçuk sa­at kadar). Soğutun, masaya götürür­ken kâğıtları çıkarın.
Read more »

Tavuklu enginar dolması tarifi

MALZEMELER
6 adet enginar
5 adet tavuk göğsü eti
1 baş soğan
3yemek kaşığı soya sosu
4yemek kaşığı zeytinyağı Yarım kilo mantar
5-6 adet sivri biber 1 limon suyu
1 su bardağı kaşar peyniri
3-4 yemek kaşığı sıvı yağ
Yeteri kadar tuz
Read more »

Tavuklu enginar beğendi tarifi

Gerekli Malzemeler:
4 adet enginar,
2 yemek kaşığı margarin,
3 yemek kaşığı un,
1 su bardağı süt,
60 gr rende kaşar,
1 tatlı kaşığı tuz,
20 adet arpacık soğan,
3 adet piliç göğüs,
1 adet yeşil elma,
200 gr krema,1 tatlı kaşığı köri,
1 adet kuru soğan,
1 su bardağı krema
Hazırlanışı
1
Derin bir tencere içerisine 4 adet enginarı kapatacak kadar su ekleyip, 1 adet limonun suyunu sıkınız ve limonlarıda içine atarak enginarları haşlayınız. 1 adet kuru soğanı iri kıyım doğrayınız. 3 adet piliç göğsünü iri kuşbaşı şeklinde kesiniz. Bir adet yeşil elmayı önce ortadan ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarınız sonra iri kuşbaşı şeklinde doğrayınız.
2
Orta boy bir tencerenin içerisine 2 yemek kaşığı margarini koyup eritiniz, yağ eridikten sonra kuşbaşı kestiğiniz tavuk göğsünü atıp kızartınız. Tavuklar kızardıktan sonra içerisine iri kıyım doğradığınız soğanları atıp kızartmaya devam ediniz. Soğanlar altın sarısı rengini aldıktan sonra içerisine iri kuşbaşı doğradığınız elmayı ekleyiniz. Elmalar 5 dakika sotelendikten sonra 1 tatlı kaşığı köri, 1 tatlı kaşığı tuz, bir su bardağı krema atıp 30 saniye pişirip altını kapatınız.
3

Başka bir tencerenin içerisine 3 yemek kaşığı un, 3 yemek kaşığı margarin koyup kavurunuz. Daha sonra içerisine bir su bardağı süt, az miktarda mus-kat cevizi, 1 tatlı kaşığı tuz, 60 gr rende kaşarı ekleyip pişirmeye devam ediniz.
4
Bir blendırın içerisine haşlanmış enginarları ve yarım su bardağı enginarın haşlandığı sudan ekleyip çırpınız. Daha sonra enginarı, beşamelin içerisine koyup Sık sık karıştınız. Kaynadıktan sonra altını kapatınız. Son olarak bir servis tabağına önce beğendiyi, sonra üzerine tavuklu karışımı koyarak servsi yapınız.
Read more »

Enginar tarifi

Kişi Sayısı: 5-6 Kişilik
Pişirme Süresi: Önce orta sonra kısık ateşte, 45-50 dakika
Gerekli Malzemeler
-Arpacık soğan (10 adet),
-Havuç (2-3 adet).
-Su (1.5 su bardağı, sıcak),
-Patates (2-3 adet),
-Bezelye (Yarım çay bardağı),
-Enginar (5 tane),
-Zeytinyağı (1 çay bardağı).
-Tuz (1 tatlı kaşığı),
-Şeker (1 tatlı kaşığı)
Terbiyesi için:
-Un (1 yemek kaşığı),
-Limon suyu (1 adet),
-Yumurta sarısı (1 adet).
-Su (2 yemek kaşığı)
Enginar Tarifi
Read more »