Posts tagged: Domates

Taze domates sosu Tarifi

Gerekli malzeme: 4 kişi için 200 gr. çok olgun taze domates, 4 çorba ka­şığı zeytinyağı, tuz, ıtır.
Domatesleri bir dakika kaynar su­da tutun ve çıkarın. Böylece rahatlık­la kabuklarını soyarak çekirdeklerini ayıklayabilirsiniz. Domatesleri dörde bölün, büyükçe bir sos kabının içine yerleştirin. Üzerlerine zeytinyağını, tu­zu ve ıtırı ekleyin. Birkaç saat ara sıra bir kaşıkla sıkıca karıştırarak, bekle­tin. Böylece sos oluşur. Bu soru ren­delenmiş gravyer peyniri ile makar­na üzerine dökerek yiyebilirsiniz. Haz­mı çok kolaydır; Karaciğeri bozuk o-lanlarla midesi rahatsız olanlar da yi­yebilirler.

Balikli domates Tarifi

Malzemeler
6 ORTA BÜYÜKLÜKTE DOMATES
1/2 KUTU TON BALIĞI
1/2 KG TAZE BEZELYE
BİR BARDAK AYÇİÇEK YAĞI
1 ÇORBA KAŞIĞI ZEYTİNYAĞI (KOMİLİ NATÜREL)
1 TATLI KAŞIĞI HARDAL (FRANSIZ HARDALI)
2 DİŞ SARMISAK
1 YUMURTA SARISI 1 ÇORBA KAŞIĞI KIYILMIŞ MAYDONOZ
TUZ, KARABİBER
YAPILIŞI
Domateslerin üzerlerinden birer oyuk açın (dolma yapıyor gi­bi) bir çay kaşığı ile içlerini boşaltın.Bu içleri bir kâsede mu­hafaza edin.İçi oyuk domatesleri bir mutfak havlusu üzerine ters çevirerek süzülmelerini sağlayın.Bezelyeleri ayıklayın ve tuzlu kaynar suda 2 dakika pişirin. Bunları süzüp, soğumaya bırakın.
Mayonez yapımı:
Sarımsakları dövün. Bunları yumurta sarısı ve hardalla karıştırın. Sonra sürekli çırparak ve bir yandan ayçiçek yağını incecik akıtarak, ardından da 1 çorba kaşığı zeytinyağını azar azar ekleyerek bir ma­yonez yapın. Tuzunu ve biberini ayarlayın. Ton balığını süzün ve küçük küçük kıyın. Mayonezi ve bezel­yeleri, süzdürülmüş domates içlerini buna ekleyin. Bu harcı domateslerin içine doldurun. Üzerlerine kıyılmış maydonoz serpin. Kesilen kapakları kapayın. Soğuk servis yapın.
Read more »

Mantarli domates dolmasi Tarifi

Malzemeler
8 DOMATES
1 BÜYÜK KUTU MANTAR KONSERVESİ
100 GR LABNE PEYNİRİ
1 TAZE SOĞANIN YEŞİLLİKLERİ
TUZ, KARABİBER
YAPILIŞI
Domatesleri yıkayın. Üstlerinden kapak kesip içlerini oyun. Sonra bunları ters çevirerek s üzülmelerini sağlayın. Mantar­ları da süzün ve domates içleri ile birlikte mikserden geçirip püre haline getirin.Bu püreye labne peynirini katın. Tuzunu biberini ayarlayın. Çok ince kesilmiş soğanın yeşil kısmını katın. Domatesleri bu harçla doldurun ve 200 derece ısıtılmış fırın­da 20 dakika pişirin. Sıcak servis yapın.
Öneriler
Aynı tarifi domates yerine patlıcanla da gerçekleştirebilirsi­niz.
Read more »

Etli biber, domates, kabak dolması tarifi

Malzemeler:
10 adet dolmalık biber
4 adet kabak
4 adet sert domates
4 adet patlıcan
1/2 kg dana kıyma
5 adet kuru soğan
1/2 demet dereotu
1/2 demet maydonoz
1/2 demet nane veya kuru nane
4 kaşık sıvı yağ
tuz, karabiber
1 çorba kaşığı domates salçası
Hazırlanışı:
Geniş bir kaba, ince kıyılmış soğan, tuz ve kıyma konarak iyice yoğrulur. 1 kaşık salça, ince kıyılmış maydanoz, dereotu, nane, 2 kaşık sıvı yağı, kara­biber ilave ederek tekrar yoğurulur. Sonra yıkanmış, süzülmüş pirinçleri katarak yumuşak yoğrulur, pirinçler kırılmaması için. Dolmalık biberler saplarına bastırılarak, tohum kısımları alınır. Patlıcanlar ve kabaklar, baş kısımları kesilerek oyulur. Domatesler baş kısmından kesilip içi oyulur. Hazırlanan iç ile sebzeler doldurulur. Düz, geniş tencereye dizilir. Sebze­lerin başları domates ya da patates dilimleri ile kapatılır. Tencerenin kena­rından yüzeye kadar su doldurulur. Sıvı yağ ve 2 adet domates rendesi gez­dirilir. Kapak kapatılır. Kaynayana kadar harlı ateşte, sonra kısık ateşte pişi­rilir. Sarmısaklı yoğurt ya da semizli yoğurt ile servis yapılır.
Read more »

Firinda bİber, domates ve patlican dolmasi

Gerekli malzeme:
4 kişi için 150 gr. kıyma (haşlanmış ya da soğan ve domatesle küçük ateşte kavrulmuş), 60 gr. salam ya da jambon, bir diş sarmısak, 4 çorba kaşığı galeta unu ya da ekmek içi, 2 çorba kaşığı ren­delenmiş kaşer, 2 tam yumurta ve bir yumurtanın akı, 2 çorba kaşığı süt, maydanoz, 60 gr. zeytinyağı, 4 büyük boy domates, 2 dolmalık biber, 2 dol­malık patlıcan, tuz, biber.
Hazırlanması:
Domatesleri ikiye bölün, çekirdekle­rini çıkarın, tersyüz ederek sularını akıtın, patlıcanları iyice yıkayın, derile­rini soymadan ikiye bölün, içlerini ha­fifçe oyun. Biberlerin başlıklarını ke­sin, çekirdeklerini temizleyin. Çukur bir kabın içine kıymayı, ince ince kıyıl­mış salam ya da jambonu, kaşeri, süt ile iyice karıştırılmış bir ya da iki ka­şık galeta ununu, maydanozu, çok in­ce kıyılmış sarımsağı, önceden küçük bir kapta iyice dövülmüş 2 tam yu­murta ile bir yumurta akının üçte iki­sini, tuzu, biberi koyun, hepsini eliniz­le iyice yoğurun. Domatesleri, patlı­canları yanyana dizin, biberleri enine ve boyuna dört parçaya ayırın. Dol­malık et vb. ile güzelce doldurun. Üzerlerini iyice düzleştirin. Fırınlık bir tavanın içine birbirlerinden ayrık du­rumda dizin. Üzerlerine kalan yumur­tadan birkaç tatlı kaşığı dökün, gale­ta unu ekin. Zeytinyağını da azar azar akıtın. Fırını iyice kızdırın, dolmaları fırında en az 45 dakika (ya da biraz daha fazla) pişirin. Sonra içinde piş­tikleri kapla sofraya götürün.
Read more »

Domates soslu Yapılışı

Hazırlanışı
Tencerede ince doğranmış soğan ve sivribiber sıvıyağ ile kavrulur. Rende: lenmiş domates konur. 1-2 dakika daha kavrulur. Tuzu, pulbiberi konur karış­tırılır. Ateşten indikten sonra ince kıyılmış maydanoz ilave edilir, karıştırılır. Tencerede makarna tuzlu su İle haşlanır, süzülür. İsteyen makarnayı tencerede sos ile karıştırır ya da tabaklara makarn kontuktan sonra sos üzerine kaşık, kaşık konur.
Malzemeler:
1 paket makarna
3 adet domates
2 adet sivribiber
1 adet soğan
4 yemek kaşığı sıvı yağ
tuz, pulbiber
3-4 dal maydonoz

Domates Çorbası tarifi

Domates ÇorbasıTam bir yaz çorbası olan domates çorbası, akşam sofralarınızda muhteşem görüntüsü ve tadı ile yer alsın istiyorsanız, domates çorbası tarifimizi denemenizi tavsiye ederiz.
Malzemeler:

 

  • 2 çorba kaşığı zeytin yağ
  • 2 çorba kaşığı un
  • 1 çorba kaşığı salça
  • 5 adet rendelenmiş domates ( kabuklarını soymayı unutmayın)
  • 5 su bardağı su
  • Tuz

Hazırlanışı:
Read more »